Co to jest anti shock?

Anti shock jest sposobem na łagodzenie wstrząsów kijka - szczególnie na twardej ziemi i podczas schodzenia w dół. Osiąga się to za pomocą sprężyny, która znajduje się wewnątrz kijka, co daje efekt amortyzujący gdy kijek jest obciążony na twardej powierzchni.

🔝

Czy potrzebuję anti shock?

Anti shock jest bardzo przydatny na odcinkach na których schodzimy w dół, gdy większy ciężar spoczywa na kijkach amortyzuje on tym samym wstrząsy Gdy podchodzimy pod górę antishock powinien być wyłączony (jeśli taka opcja jest dostępna) gdyż ściskamy wtedy zamontowaną wewnątrz kijka sprężynę tracąc energię. Możliwość włączania i wyłączania amoryzacji to dodatkowe korzyści z użytkowania kijków. Dla turystów z plecakami i tych przenoszących ciężkie ładunki stworzyliśmy kijki trekkingowe Expedition Expert, które posiadają dwie sprężyny w tandemie które dają zwiększony opór jeszcze bardziej amortyzując wstrząsy. Te kijki o zwiększonych właściwościach amortyzacji są szczególnie polecane wymagającym użytkownikom.

🔝

Włączanie i wyłączanie amortyzacji anti shock?

Włączanie i wyłacznie funkcji anti shock odbywa się przez dokręcenie lub odkręcenie części środkowej aż do wyczucia klikniecia. Gdy dokręcamy do oporu i wyczujemy kliknięcie wtedy antishock jest wyłączony. Aby włączyć antishock wystarczy lekko odkręcić środkową część aż ponownie poczujemy kliknięcie, gdy użyliśmy za dużej siły i kijek się rozkręca należy spowrotem go dokręcić do oporu i ponownie delikatnie odkręcić aż poczujemy klikniecie. Teraz antishock jest włączony. Aby sprawdzić czy kijek ma aktywny antishock wystarczy sprawdzić czy zamontowana wewnątrz spręzyna amortyzuje nasz nacisk na kijek, jeśli tak (to antishock jest włączony) jeśli nie tzn. że jest wyłączony.

🔝

Jak chwytać rękojeść kijków trekkingowych?

Zalecamy aby kijek trzymać używając regulowanego paska, jak zostało to pokazane na zdjęciu, na wstępie należy przełożyć rękę przez pasek, następnie ją przesunąć chwytając rękojeść pozostawiając paski wewnątrz dłoni. W przypadku zbyt długiego paska należy go wyregulować zwalniając lekko blokadę i pociągając delikatnie zmiejszając pętle. Wykorzystując tą metodę trzymania będzie można lekko rozluźnić chwyt. Zalecamy wyjąć rękę z paska gdy schodzimy ze wzniesień.

🔝

Jaką długość kijów trekkingowych potrzebuję?

Kijki trekkingowe Mountain King składają się z 3 segmentów gdzie 2 z nich są regulowane (wyłączając kijki do biegania, jak dobrać ich długość poniżej). To dzięki regulacji możesz dowolnie ustalać ich długość i mogą być używane przez kilka osób o różnym wzroście. Należy przed zakupem sprawdzić na jaką maksymalną długość można je rozłożyć. I czy potrzebujesz tych najdłuzszych po rozłożeniu czy może krótszych (kompaktowych).
Na przykład kijki Expedition Expert możemy rozłożyć uzyskując maksymalną długość użytkową 129 cm czyli nawet osoba o wzroście ok 190 cm będzie mogła swobodie używać tych profesjonalnych kijków. Ale np. kijki zawierające w nazwie "Compact" są modelem skróconym czyli zarówno złożone (tylko 59 cm) jak i rozłożone (117 cm) są krótsze od tego w nazwie bez "Compact". Takie kijki zalecane są osobom o wzroście do 180 cm i są o ok 10% lżejsze.

Model kijka Długość kijka
złożonego
Maksymalna długość
użytkowa
Maksymalny wzrost
użytkownika
Expedition Expert 78 cm 129 cm ok 190 cm
Expedition Eva 65 cm 132 cm ok 195 cm
Super Trekker 66 cm 132 cm ok 195 cm
Super Trekker Compact 59 cm 117 cm ok 180 cm
Wayfarer 59 cm 118 cm ok 180 cm

🔝

Jak dobrać długość kijków do biegania Trail Blaze / Trail Blaze Skyrunner / Trail Blaze Skyrunner Ultra ?

Nasze kijki do biegania to modele o stałych długościach bez możliwości regulowania. Dlatego wybór odpowiedniej długości jest bardzo ważny. Dostępne są one w 5 rozmiarach (110 cm, 115 cm, 120 cm, 125 cm, 130 cm). Aby dobrać odpowiednią długość kijów należy:

  • załóż buty w których biegasz, stań prosto, zegnij łokieć pod kątem 90 stopni i zaciśnij pięść jakbyś trzymał/a kijek
  • w takim ustawieniu zmierz odległość kciuka do podłogi (dobrze jest taki pomiar przeprowadzić przy futrynie drzwi lub ścianie aby był jak najdokładniejszy)

Jak już zauważyliście na właściwy dobór długości kijków wpływa, wysokość podeszwy butów, długość ramion i nóg. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy zapraszamy do kontaktu.

🔝